+ ملاک برای انتخاب همسر

 ملاک برای انتخاب همسر

از آنجایی که هدف اصلی و غایی اسلام در فرهنگ و ارزش های اسلامی و مبانی روان شناختی همسری ، نیل به « آرامش » است و مسایلی همچون از تنهایی به در آمدن ، تشکیل خانواده های مستقل ، ارضای غرایز طبیعی و فرزند آوری از نتایج قهری ازدواج است ونه هدف اصلی ، باید معیارهای انتخاب همسر به گونه ای باشد که مارا به هدفی که قرآن در امر ازدواج بیان می دارد _ که همانا استقرار در ساحل آرامش است _ نایل گردند . لتسکنوا الیها « آرامش درون » گران قدر ترین موهبت الهی است . سعادت و خوشبختی در گرو برخورداری از این موهبت عرشی است .

پس بهترین زوج و مطلوب ترین همسر ، کسی می تواند باشد که وجود و حضورش بیش از همه آرامش بخش جان باشد . از این رو در معیارهای انتخاب همسر باید این مهم به عنوان اصلی ترین شاخص و فطری ترین معیار همیشه مد نظر باشد . چرا که اگر انتخاب همسر با توجه به معیارهای طرح شده از ناحیه ی شریعت صورت پذیرد حاصلی جز ان آرامش نخواهد بود . بنابراین با توجه به روایات ، این اصول کلی در انتخاب همسر باید مورد توجه قرار گیرد :

توجه به خانواده ، ایمان ، تقوا ( کفویت ) ، اخلاق ، رشد و آگاهی ، تناسب سنی و جسمی .

البته لازم به ذکر است آنچه در امر ازدواج مهم است توجه به کفویت است که در مورد مرد و زن می بایست در نظر گرفته شود .

رسول خدا ( ص ) فرمودند :

انکحوا الاکفاء و انکحوا منهم و اختاروا النطفتکم .

باید معیارهای انتخاب همسر به گونه ای باشد که ما را به هدفی که قرآن در امر ازدواج بیان می دارد ، که همانا استقرار در ساحل آرامش است ، نایل گرداند .

زمینه ازدواج هم کفوها را فراهم کنید ، و آنان را برای به وجود آوردن فرزندان شایسته به عقد خود در آورید .

و نیز فرمودند :

المومن کفو مومن

« کفویت » یعنی زن و مرد در شانی باشند که بتوانند همسر و همتای یکدیگر قرار بگیرند و زبان و منطق هم را بفهمند ، در بعد اعتقادی و اخلاقی مثل هم باشند ، و چون دو بال یک کبوتر ، هم قدرت و هم توان باشند .

ثبات در ویژگی های  اخلاقی و شخصیت ، از عواملی است که در ازدواج نقش مهمی دارد .

 

نویسنده : تکتم ; ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٥ آبان ۱۳۸٧
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک


اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها